Stary Gołębin

Stary Gołębin


Sołectwo Stary Gołębin liczy sobie 638 mieszkańców. Wieś leży w południowo-zachodniej części Gminy Czempiń. Przez Sołectwo przebiegają drogi powiatowe i gminne łączące Stary Gołębin z: Czempiniem, Kościanem i Śremem, a także bliższymi miejscowościami: Turwią i Rąbiniem, Gorzyczkami  i Gorzycami, a także Donatowem i Błociszewem.Przez Stary Gołębin przebiega również Trasa Rowerowa nr 1 Kościańskiego Trójkąta Rowerowego.

Stary Gołębin jest też kolebką Turniejów Dudziarzy Wielkopolskich – znanej w regionie imprezy kultywującej i promującej dudziarskie tradycje. Pierwszy Turniej Dudziarzy Wielkopolskich odbył się w 1970 roku w Starym Gołębinie i od tamtego czasu Dudziarze z całej Wielkopolski odwiedzają Stary Gołębin w ramach tej imprezy. W Starym Gołębinie aktywnie działa też Młodzieżowa Kapela Dudziarska – Sekcja Centrum Kultury Czempiń. Kapela może się poszczycić wieloma sukcesami podczas krajowych  i zagranicznych imprez dudziarskich, czy folklorystycznych.

Perłą Starego Gołębina jest zabytkowy, drewniany kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, z 1670 roku, z wieżą na planie kwadratu i neorenesansową, marmurową kaplicą grobową Rodu Szołdrskich z końca XIX w.Aktualności z sołectwa:

Brak aktualności z sołectwa

Projekty


W Gołębinie dudy grają!


Siądźmy przy ognisku! – budowa miejsca integracyjnego w Starym Gołębinie


logo Samorząd Województwa Wielkopolskiego
 logo Krajowe stowarzyszenie sołtysów

Odwiedź nas na: facebook ikona

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi
61-714 Poznań
al. Niepodległości 34

tel: +48 (61) 626 65 00
fax: +48 (61) 626 65 01
odnowawsi@umww.pl

Copyright 2013 2020 by Wielkopolska Odnowa Wsi

Realizacja: Rabanet.pl