Pęckowo
Charakterystyka sołectwa
Pęckowo – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim, w gminie Drawsko.
Miejscowość historycznie leżała na terenie Wielkopolski. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1458 gdzie wymieniono ją jako Panczkowo. Była to królewszczyzna, a potem własność szlachecka. W 1580 leżała w Koronie Królestwa Polskiego i należała do ówczesnego kasztelana rezydującego na zamku międzyrzeckim. Wieś ma zabudowę zwartą oraz układ wielodrożnicy.
Do czasu rozbiorów leżała w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Wskutek II rozbioru Polski w 1793 r., miejscowość przeszła pod władanie Prus i jak cała Wielkopolska znalazła się w zaborze pruskim. Pod koniec XIX wieku jako wieś Pęczków leżącą w powiecie czarnkowskim odnotował miejscowość XIX wieczny Słownik geograficzny Królestwa Polskiego. Liczyła ona wówczas 94 domy oraz 964 mieszkańców w tym 923 katolików, 31 protestantów oraz 10 izraelitów.
Po powstaniu wielkopolskim wraz z całą Wielkopolską znalazła się w granicach II RP. W 1919 r. urodził się tu Józef Noji – olimpijczyk, wielokrotny mistrz Polski w biegach długodystansowych okresu międzywojennego, największy krajowy rywal Janusza Kusocińskiego, zamordowany 25 stycznia 1943 w Oświęcimiu gdzie znalazł się za dwukrotną odmowę podpisania Volkslisty oraz działalność w polskim podziemiu niepodległościowym. Dziś odbywają się tu biegi im. Józefa Noji. Rodzinę Nojów odnotowano już w 1638. Nazwisko może się wywodzić z języka niemieckiego – neu (nowy osadnik).
W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa pilskiego.
Projekty
Zakup wyposażenia do świetlicy wiejskiej