Krzekotowice
Charakterystyka sołectwa
Krzekotowice – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie gostyńskim, w gminie Pępowo.
Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1310 roku. W latach 1390 – 1420 władali tu bracia Michał i Dzierżek Krzekotowscy. Sprzedali jednak później swoją ziemię Pampowskim. W 1514 roku Jan Pampowski oddał ziemie w Pampowie (Pępowie) i Krzekotowicach Marcinowi z Ponieca. U schyłku XV wieku osiedlili się tu Sowińscy, Kawieccy oraz Karnińscy. Jakąś część Krzekotowic po Krajeńskich i Marcinie Ponieckim w 1518 roku nabył Jan Siedlecki. W dokumentach z 1570 jest już mowa o dworze w Krzekotowicach.
W okresie Wielkiego Księstwa Poznańskiego (1815-1848) miejscowość należała do wsi większych w ówczesnym pruskim powiecie Kröben (krobskim) w rejencji poznańskiej. Krzekotowice należały do okręgu krobskiego tego powiatu i stanowiły odrębny majątek, którego właścicielem była wówczas (1846) Bojanowska. Według spisu urzędowego z 1837 roku wieś liczyła 279 mieszkańców, którzy zamieszkiwali 24 dymy (domostwa). W skład majątku Krzekotowice wchodziła także kolonia Magdalenowo (dziś Magdalenki).
Chłopi z Krzekotowic wnieśli o uwłaszczenie w 1830 roku. Przeprowadził je dziedzic Kalikst Bojanowski, który w tym czasie (październik – listopad 1831r.) gościł samego Adama Mickiewicza. Zetknięcie się poety z tą akcją mogło przyczynić się do włączenia jej do epopei narodowej. Również spór Kaliksta Bojanowskiego z Ksawerym Bojanowskim (właścicielem Konarzewa) o charty mógł być zalążkiem kłótni Rejenta i Asesora z „Pana Tadeusza”.
W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie leszczyńskim.
Projekty
Łączą nas stawy – miejsce integracji i zabawy dla mieszkańców Krzekotowic