Żydowo • Powiat: gnieźnieński

 • Gmina: Czerniejewo

 • Status: Uczestnik

 • Lider Grupy odnowy wsi: Paweł Głowacki

 • Koordynator gminny: Żaneta Modrzejewska

 • Dane kontaktowe:

  Urząd Miasta i Gminy Czerniejewo

  ul. Poznańska 8
  62-250 Czerniejewo

  email: z_modrzejewska@czerniejewo.pl

  Telefon: 61 42 91 323

Żydowo – dawne miasto, obecnie wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim, w gminie Czerniejewo. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa poznańskiego.

Nazwa Żydowo pochodzi od Żydów, którzy osiedlili się tu na przełomie XIV/XV wieku, po sprowadzeniu ich do Polski przez króla Kazimierza Wielkiego.

W Żydowie natrafiono na ślady kultury pomorskiej, rozwijającej się tu 550 lat p.n.e.[1]. Już w czasach wczesnośredniowiecznych rozwijało się tu osadnictwo, o czym świadczą pozostałości po czworobocznym grodzisku (lewy brzeg małej Wrześnicy, obok stacji PKP). Najstarsza wzmianka pisana, dotycząca wsi, pochodzi z 1357 roku. Wieś znajdującą się na szlaku pielgrzymim wiodącym ze Ślaska do Gniezna początkowo należała do kapituły gnieźnieńskiej, a potem do rodów szlacheckich. Na przełomie XIV i XV w. wieś szlachecka należała do Zofii i Bieniaka, potem do rodu Porajów i Doliwów. W 1428 roku proboszcz kościoła w Kędzierzynie pobierał z Żydowa dziesięcinę. W 1520 roku proboszczem nowego kościoła był ks. Stanisław z Kręciszek. Z Żydowa pochodzi biskup Sufragan Sebastian Żydowski, pełniący te stanowisko w latach 1541-1560 i jego brat Marcin Żydowski, kanonik gnieźnieński w latach 1552-1572. W latach 1752-1875 Żydowo posiadało prawa miejskie, które uzyskał od króla Augusta III ówczesny właściciel Stanisław Smoleński.

W parku krajobrazowym znajduje się dwór z przełomu XVIII i XIX w. rozbudowany w XIX w. i w 1937 r. oraz chałupa z początku XIX w.[1]. W pierwszych dniach II wojny światowej we wsi mieścił się punkt dowodzenia obrońców Żydowa.

Wieś należy do parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Zabytkowy późnoklasycystyczny kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika pochodzi z 1845 roku.


Związek Województw Rzeczpospolitej Polskiej
Wielkopolski Zarząd Geodezji, Kartografii i Administrowania Mieniem w Poznaniu
Wielkopolskie Wici
Program Operacyjny Zrównoważony Rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich na lata 2007-2013
Orlik 2012
Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów

Odwiedź nas na: facebook ikona

Copyright 2013 2018 by Wielkopolska Odnowa Wsi

Realizacja: Rabanet.pl