Torzeniec

Torzeniec


 • Powiat:

 • Gmina: Doruchów

 • Status: Uczestnik

 • Lider Grupy odnowy wsi: Florian Niełacny

 • Koordynator gminny: Paweł Gruchała

 • Dane kontaktowe:

  Urząd Gminy w Doruchowie
  Ul. Kępińska 13
  63-505 Doruchów

  e-Mail: pawel.gruchala@doruchow.pl
  telefon: 62 73 63 243

Torzeniec – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie ostrzeszowskim, w gminie Doruchów. Integralnymi częściami wsi Torzeniec Babiniec, Huby i Stary Pan.

W dniach 1-2 września 1939 doszło w Torzeńcu do zbrodni niemieckiej na cywilnych mieszkańcach, w wyniku której zginęło 37 osób.

Po zajęciu wsi oddziały Wehrmachtu ostrzelały się przez pomyłkę, za co obarczono odpowiedzialnością mieszkających w Torzeńcu Polaków. Niemieccy żołnierze zaczęli podpalać domy i chaty przy pomocy butelek z benzyną i nabojów zapalających. Gdy przerażeni mieszkańcy zaczęli uciekać z płonących domów, żołnierze niemieccy rozpoczęli strzelaninę. Wśród ofiar znalazła się matka próbująca ocalić z płonącego domu dwuletnie dziecko (została zastrzelona przez niemieckiego żołnierza gdy trzymała je na rękach) oraz rodziny spalone żywcem w budynkach. Następnego dnia Niemcy aresztowali wszystkich mężczyzn we wsi, po czym rozstrzelali co drugiego na oczach spędzonych mieszkańców. Tego samego dnia w tej samej wsi Niemcy dokonali egzekucji jeńców polskich.Aktualności z sołectwa:


Projekty


logo Samorząd Województwa Wielkopolskiego
 logo Krajowe stowarzyszenie sołtysów

Odwiedź nas na: facebook ikona

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi
61-714 Poznań
al. Niepodległości 34

tel: +48 (61) 626 65 00
fax: +48 (61) 626 65 01
odnowawsi@umww.pl

Copyright 2013 2020 by Wielkopolska Odnowa Wsi

Realizacja: Rabanet.pl