Srebrna Góra • Powiat: wągrowiecki

 • Gmina: Wapno

 • Status: Uczestnik

 • Lider Grupy odnowy wsi: Janusz Antkowiak

 • Koordynator gminny: Stefan Grzegorski

 • Dane kontaktowe:

  Urząd Gminy Wapno

  ul. Świerczewskiego 1A
  62-120 Wapno

  e-mail: sekretarz@wapno.pl

  telefon: 67 250 65 22

Srebrna Góra – wieś pałucka (dawniej miasto) w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie wągrowieckim, w gminie Wapno. Lokalnie używana jest też nazwa wsi Srebrnogóra.

Srebrna Górka uzyskała lokację miejską przed 1458 rokiem, zdegradowana przed 1577 rokiem. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa pilskiego.

W Liber beneficiorum (księga uposażeń) arcybiskupstwa gnieźnieńskiego znalazły się opisy Wapna, Podolina, Ruśca i Srebrnej Góry, która na początku XVI wieku była jeszcze miastem i najludniejszą miejscowością okolicy, a na wojnę 13-letnią wystawiła 1 żołnierza. Tu znajdował się kościół parafialny pod wezwaniem św. Mikołaja i plebania. Pod koniec XVIII w. Srebrna Góra należała do Józefa Radzimińskiego – sędziego ziemskiego gnieźnieńskiego, w XIX wieku zaś do rodziny Wilkońskich, a następnie Moszczeńskich. Ostatnim polskim właścicielem Wapna i Srebrnej Góry był Stanisław Mieczkowski mąż Kazimiery z Moszczeńskich, który wykupił od teścia Bolesława Moszczeńskiego Srebrną górę.

Do 1793 r. Srebrna Góra należała do powiatu kcyńskiego. Po II rozbiorze Polski (1793 r.) znalazła się w powiecie Wągrowieckim. W okresie Księstwa Warszawskiego (1807-1812) wchodziła w skład departamentu poznańskiego. Po roku 1815 na powrót ustanowiono powiat wągrowiecki, ale odłączono od niego część obszaru na rzecz innych powiatów. Nowe zmiany administracyjne przyniósł rok 1887, kiedy utworzono powiat żniński, do którego przydzielono (do 1948) m.in. Rusiec i Srebrną Górę.

18 sierpnia 1946 roku w Srebrnej Górze urodziła się piosenkarka Irena Jarocka.


Związek Województw Rzeczpospolitej Polskiej
Wielkopolski Zarząd Geodezji, Kartografii i Administrowania Mieniem w Poznaniu
Wielkopolskie Wici
Program Operacyjny Zrównoważony Rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich na lata 2007-2013
Orlik 2012
Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów

Odwiedź nas na: facebook ikona

Copyright 2013 2018 by Wielkopolska Odnowa Wsi

Realizacja: Rabanet.pl