Potulice • Powiat: wągrowiecki

 • Gmina: Wągrowiec

 • Status: Uczestnik

 • Lider Grupy odnowy wsi: Alina Kopniewska

 • Koordynator gminny: Jolanta Maciejewska

 • Dane kontaktowe:

  Urząd Gminy Wągrowiec
  ul. Cysterska 22
  62 -100 Wągrowiec

  e-Mail: inwestycje@wagrowiec.wlkp.pl
  telefon: (67) 26 80 820

Potulice – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie wągrowieckim, w gminie Wągrowiec.

Integralną częścią wsi Potulice są Potuły.
W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa pilskiego. Wieś w gminie Wągrowiec, nad Rudką (prawym dopływem Wełny), 7 km na północ od Rogoźna.

Obszerne założenie pałacowo-parkowe powstało na początku XIX wieku, staraniem Józefa Biegańskiego. Parterowy dwór uzupełniono w 2 połowie XIX wieku dwoma przybudówkami nierównej wielkości. Obok oficyna oraz zabudowania folwarczne i gorzelnia z połowy XIX wieku. Poniżej dworu park krajobrazowy (7,6 ha) z klasycystyczną świątynią grecką z początku XIX wieku, resztkami kamienno-ceglanej groty i dębami o obwodzie do 580 cm. Przy drodze do dworu stara figura Matki Boskiej. Stoi także drewniany kościół św. Katarzyny z 1728 roku, kryty gontem, z wieżą o barokowym hełmie. Wewnątrz rokokowy ołtarz główny z około 1778 roku, 2 ołtarze późnobarokowe z okresu budowy i kamienna chrzcielnica barokowa z 2 połowy XVII wieku. Od północy przylega do kościoła murowana kaplica grobowca Biegańskich z około 1856 roku. Obok plebania z 1 połowy XIX wieku, o dachu naczółkowym.

Wśród zabudowy wsi kilka szachulcowych czworaków z 1 połowy XIX wieku, krytych dachami naczółkowymi. Przy wylocie w kierunku Wągrowca potężne topole o obwodach 650 i 690 cm. Na cmentarzu (na południe od wsi) groby powstańców wielkopolskich poległych 6 II 1919 roku pod Radwankami. Przy drodze w kierunku Rogoźna grusza o obwodzie 410 cm. Na północ od Potulic, na skraju lasu po prawej stronie szosy do Żelic, grupa pomnikowych dębów o obwodzie do 350 cm. W 2010 do użytku oddana została sala wiejska zaadaptowana po sklepie GS.


Związek Województw Rzeczpospolitej Polskiej
Wielkopolski Zarząd Geodezji, Kartografii i Administrowania Mieniem w Poznaniu
Wielkopolskie Wici
Program Operacyjny Zrównoważony Rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich na lata 2007-2013
Orlik 2012
Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów

Odwiedź nas na: facebook ikona

Copyright 2013 2018 by Wielkopolska Odnowa Wsi

Realizacja: Rabanet.pl