Potrzanowo • Powiat: wągrowiecki

 • Gmina: Skoki

 • Status: Uczestnik

 • Lider Grupy odnowy wsi: Jan Broda

 • Koordynator gminny: Marianna Gregorczuk

 • Dane kontaktowe:

  Urząd Miast i Gminy w Skokach
  ul. Ciastowicza 11

  62-085 Skoki

  e-mail: m.gregorczuk@gmina-skoki.pl

  telefon: 61 89 25 808

Potrzanowo – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie wągrowieckim, w gminie Skoki.

Osada znana była od 1369. Jako wieś szlachecka położona była w 1580 w powiecie poznańskim województwa poznańskiego. W roku tym należała do Jana Zbyszewskiego. Następnymi właścicielami byli Tomiccy (dziedzice Budziszewka), Gosławscy i Łubieńscy.

W okresie międzywojennym Potrzanowo składało się z kilku części: Potrzanowo Stare, Smolarki, Potrzanowo Kolonia, Potrzanowo Borówiec (to była część włościańska) i folwark Włókna (wszystkie miały swojego sołtysa). Właścicielką folwarku była żona właściciela majątku skockiego, pani Olszańska. W pałacu założyła letni dom wczasowy dla panien z dobrych domów, które przygotowywały się do życia ucząc się gotowania, szycia i prowadzenia gospodarstwa domowego. Później część pałacu spłonęła – prawdopodobnie podpaliła go sama właścicielka, która chciała mieć wygodny pałac przeznaczony na letnisko. Jeszcze w okresie międzywojennym dobudowano do starej części nowoczesny pałac. W okresie okupacji znajdował się tu obóz dla Hitlerjugend.

Potrzanowo Stare, Smolarki, Potrzanowo Kolonia, Potrzanowo Borówiec i folwark Włókna zostały połączone w 1932 roku i utworzono jedną nazwę Potrzanowo. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa poznańskiego. Obecnie jest to największa wieś w powiecie wągrowieckim.


Związek Województw Rzeczpospolitej Polskiej
Wielkopolski Zarząd Geodezji, Kartografii i Administrowania Mieniem w Poznaniu
Wielkopolskie Wici
Program Operacyjny Zrównoważony Rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich na lata 2007-2013
Orlik 2012
Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów

Odwiedź nas na: facebook ikona

Copyright 2013 2018 by Wielkopolska Odnowa Wsi

Realizacja: Rabanet.pl