Podgaje
Charakterystyka sołectwa
Podgaje (niem. Flederborn) – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie złotowskim, w gminie Okonek.
Wieś leży 100 m. n.p.m. na północy Wielkopolski w krainie historycznej Krajna, jest to pogranicze Pojezierzy Wałeckiego i Krajeńskiego. Teren wsi zajmuje dolinę rzeki Gwdy, na której wybudowano zaporę tworzącą sztuczne jezioro. Znajduje się tam skrzyżowanie dróg krajowych DK11 i DK22.
W połowie lat 30-tych XX wieku Niemcy wybudowali zespół umocnień tworzących pas ochronny Wału Pomorskiego, znajduje się on na zachód od wsi na łańcuchu niezalesionych wzniesień sięgających 150 m. n.p.m. Po 1939 fortyfikacje te wzmocniono.
W trakcie walk o Wał Pomorski w 1945, w miejscowości Podgaje walczący po stronie niemieckiej żołnierze łotewscy z grupy bojowej „Elster”, wchodzący w skład 15 Dywizji Grenadierów SS dokonali zbrodni na 32 żołnierzach Wojska Polskiego z 4 kompanii 3 pułku piechoty 1 Dywizji WP, którym najpierw skrępowano ręce drutem kolczastym, a następnie wprowadzono do stodoły i spalono żywcem. O zbrodni w Podgajach opowiada film fabularny „Elegia” z 1979 r.
Niemców udało się wyprzeć ze wsi 3 lutego 1945 roku przy stratach 233 poległych, 520 rannych i 58 zaginionych.
W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie pilskim.
Projekty
Jak zaplanować rozwój wsi od nowa?