Orzechowo

Orzechowo


 • Powiat:

 • Gmina: Miłosław

 • Status: Uczestnik

 • Lider Grupy odnowy wsi: Aleksander Warczygłowa

 • Koordynator gminny: Katarzyna Kupś

 • Dane kontaktowe:

  Urząd Gminy Miłosław
  ul. Wrzesińska 19
  62-320 Miłosław

  e-mail: sekretariat@miloslaw.info.pl

  telefon: 61 438 37 35

Orzechowo (niem. Nußdorf, Haseltal(Hazelthal)) – duża wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie wrzesińskim, w gminie Miłosław. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa poznańskiego. Wieś położona jest na prawym brzegu Warty przy linii kolejowej Oleśnica – Chojnice, na południe od Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego.

Linia kolejowa nr 281 dzieli wieś na dwie części – wschodnią i zachodnią. Dworzec kolejowy z 1875 roku znajduje się w centrum wsi.

Najstarsza zabudowa Orzechowa koncentruje się w południowo-wschodniej części wsi. Tam też znajdują się: Zespół Szkół im. Jana Pawła II, Wiejski Dom Kultury i remiza strażacka, a także ciekawe obiekty techniczne: mały basen portowy, odcięty dziś od rzeki groblą, oraz bocznica kolejowa, odremontowana w 1979 roku.

W północnej części wsi mieszczą się Orzechowskie Zakłady Przemysłu Sklejek, ośrodek zdrowia i przedszkole. Działa tu także ośrodek wypoczynkowy „Relaks”, z letnim basenem kąpielowym, należący do zakładów. Charakterystycznym elementem tej części wsi są składowiska wielkich kłód, będących surowcem dla fabryki sklejek.

Na zachód od torów kolejowych znajduje się cmentarz z 1932 roku, osiedle bloków mieszkalnych oraz osiedle domów jednorodzinnych z lat 70. i 80. XX wieku. W tej części znajduje się też zbudowany w latach 1987-1988 Kościół Matki Bożej Częstochowskiej.

Przy ul. Topolowej znajduje się kapliczka z figurą Matki Boskiej Niepokalanej z lat 20. XX wieku. Naprzeciwko szkoły znajduje się kapliczka Matki Boskiej Niepokalanej, a na rogu ul. Poprzecznej i Starowiejskiej – kapliczka św. Wawrzyńca. Obie pochodzą z 1945 roku.Aktualności z sołectwa:


Projekty


logo Samorząd Województwa Wielkopolskiego
 logo Krajowe stowarzyszenie sołtysów

Odwiedź nas na: facebook ikona

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi
61-714 Poznań
al. Niepodległości 34

tel: +48 (61) 626 65 00
fax: +48 (61) 626 65 01
odnowawsi@umww.pl

Copyright 2013 2020 by Wielkopolska Odnowa Wsi

Realizacja: Rabanet.pl