Nowy Dwór • Powiat: pilski

 • Gmina: Szydłowo

 • Status: Uczestnik

 • Lider Grupy odnowy wsi: Bogdan Lewandowski

 • Koordynator gminny: Agnieszka Nakonieczna

 • Dane kontaktowe:

  Urząd Gminy Szydłowo
  Jaraczewo 2
  64-930 Szydłowo

  e-mail: fundusze@szydlowo.pl

  telefon: 67 211 55 15

Nowy Dwór (niem. Neuhof) – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie pilskim, w gminie Szydłowo.

Wieś została założona w 1560 roku jako folwark starościński przynależny do Skrzatusza i zwany „Nowodwór”. Wieś królewska starostwa wałeckiego, pod koniec XVI wieku leżała w powiecie wałeckim województwa poznańskiego. Z racji usytuowana na granicy starostwa wałeckiego i ujsko-pilskiego stała się osobnym kluczem zwanym także starostwem. Siedziba tego niegrodowego starostwa znajdowała się jednak w Skrzatuszu. Starostą nowodworskim była między innymi Katarzyna Jadwiga z Denhofów Wejherowa, wojewodzina pomorska, wdowa po Melchiorze staroście wałeckim, późniejsza żona Andrzeja Gembickiego, a także Konstantego Goraj – Berezy, fundatora kościoła w Skrzatuszu. W XVIII wieku starostami byli także kolejno Józef Potulicki i Książę August Sułkowski. Podczas pierwszego rozbioru Polski w Nowym Dworze było 18 domów i folwark. Pod koniec XIX wieku powstał tu ładny pałacyk z parkiem, który przetrwał do dziś.

Po II wojnie światowej przechodził on różne koleje losu . Były tam mieszkania, biura PGR Nowy Dwór. Później był dzierżawiony przez Niemców i Belgów ostatecznie został wykupiony przez osobę prywatną. Powojenna historia Nowego Dworu kojarzy się głównie z zakładem rolnym PGR, który został utworzony na bazie majątku. Początkowo był on w strukturach Kombinatu PGR Różewo później Jaraczewo. Zakład zajmował się produkcją roślinną i zwierzęcą głównie była to produkcja jałowizny i trzody chlewnej. W Nowym Dworze była też mieszalnia pasz obsługująca kilka innych zakładów. Przybywało mieszkańców, wybudowano kilka bloków.

Obok PGR we wsi istniały też indywidualne gospodarstwa rolne. Kiedyś było ich 10 obecnie pozostało 1. Mieszkańcy chętnie podejmują wspólne przedsięwzięcia. Największym była budowa kaplicy pw. Świętego Józefa z domem przedpogrzebowym i urządzenie cmentarza, na bazie dawnego cmentarza poewalingelickiego. Warto wspomnieć, że wieś zdecydowała, czy budować kaplicę czy świetlicę , stanęło na pierwszym. Początkowo kaplica należała do Parafii w Róży Wielkiej , obecnie należy do Różewa.

Obecnie trwa budowa świetlicy wiejskiej.

Kiedyś we wsi działał LZS. Po kilku latach przerwy od 2005 roku młodzież z Nowego Dworu gra w Klubie Sportowym Leżenica – Nowy Dwór.

Wieś jest zwodociągowana. Początkowo mieszkańcy korzystali z ujęcia wody znajdującego się w pałacu, co stało się problematyczne po sprzedaży obiektu. W 2005 roku Gmina Szydłowo wybudowała nowy wodociąg i podłączyła Nowy Dwór do ujęcia wody znajdującego się na Kolonii Leżenica.

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa pilskiego.


Związek Województw Rzeczpospolitej Polskiej
Wielkopolski Zarząd Geodezji, Kartografii i Administrowania Mieniem w Poznaniu
Wielkopolskie Wici
Program Operacyjny Zrównoważony Rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich na lata 2007-2013
Orlik 2012
Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów

Odwiedź nas na: facebook ikona

Copyright 2013 2018 by Wielkopolska Odnowa Wsi

Realizacja: Rabanet.pl