Nieświastowice • Powiat: wągrowiecki

 • Gmina: Mieścisko

 • Status: Uczestnik

 • Lider Grupy odnowy wsi:

 • Koordynator gminny: Jakub Strzelecki

 • Dane kontaktowe:

  Urząd Gminy Mieścisko

  Pl. Powstańców Wlkp. 13

  62-290 Mieścisko

  e-mail: strzelecki@miescisko.nowoczesnagmina.pl

  telefon: 61 42 98 010

Nieświastowice – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie wągrowieckim, w gminie Mieścisko. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa poznańskiego.

Nieświastowice to jedna z nielicznych wsi, która prawie w całości zachowała swój pierwotny charakter i układ. Składa się z dwóch, położonych blisko siebie części. Pierwszą tworzą czworaki o domy usytuowane po obu stronach drogi. Druga, położona w pobliżu uroczego stawu, to zabudowania dawnego folwarku, z których zachowały się obiekty gospodarcze, m.in. duża obora. Brakuje tam niestety dawnego pałacu, który stał w otoczeniu ładnego parku. Obiekt ten został rozebrany w latach 70. minionego wieku. Na jego miejscu pobudowano blok dla czterech rodzin. Do wsi należą jeszcze zabudowania zwane Hubami, na których są cztery gospodarstwa rolne.

Nieświastowice wymienione są w źródłach z XVI wieku. Tu swoją siedzibę miał ród Nieświastowskich, herbu Lubicz. W XIX wieku powstały czworaki i domy stojące do dzisiaj. Mieszkało tu średnio ok. 180 osób. W 1885 r. część włościańska (obecnie Huby) obejmowała około 80 ha gruntów i 6 domów, zaś obszar dworski miał ponad 500 ha i 9 domów. Od 1868 r. folwark należał do rodziny Brodnickich. Ostatnią przed II wojną światową dziedziczką była Felicja Brodnicka. Majątek miał wtedy 544 ha, należały do niego: pałac, siedem czworaków, torfiarnia i mała cegielnia. Po wojnie na bazie folwarku utworzono PGR. Obecnie na majątku tym gospodaruje spółka rolna „Nieświastowice” w której pracuje ok. 15 osób. Tutaj hoduje się bydło mleczne oraz mięsne rasy Highland., produkuje się zboża konsumpcyjne oraz rzepak, kukurydze i buraki cukrowe. Obecnie Nieświastowice mają ok. 130 mieszkańców. W miejscowości tej stoi 14 domów. Przy wjeździe do wioski stoi figura Matki Boskiej. Po drugiej stronie wsi stoi nowy krzyż.


Związek Województw Rzeczpospolitej Polskiej
Wielkopolski Zarząd Geodezji, Kartografii i Administrowania Mieniem w Poznaniu
Wielkopolskie Wici
Program Operacyjny Zrównoważony Rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich na lata 2007-2013
Orlik 2012
Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów

Odwiedź nas na: facebook ikona

Copyright 2013 2018 by Wielkopolska Odnowa Wsi

Realizacja: Rabanet.pl