Nądnia
Charakterystyka sołectwa
Nądnia (niem. Naudel) – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie nowotomyskim, w gminie Zbąszyń, na zachodnim brzegu jeziora Błędno, 3 km na zachód od Zbąszynia.
Północną część wsi przecina linia kolejowa nr 3 Warszawa – Berlin, jednak najbliższa stacja kolejowa znajduje się w Zbąszyniu. Nądnię przecina też droga wojewódzka nr 302, a na północ od wsi biegnie autostrada A-2. Przez wieś przebiega również droga powiatowa nr 2726P (ul. Główna).
Z Nądni pochodziła rodzina Samsonów, która w 1320 przekazała Zakrzewo klasztorowi w Paradyżu, a w 1406 ufundowała kościół w pobliskim Kosieczynie.
W 1841 r. założono pierwszą szkołę w Nądni, natomiast w 1875 r. wybudowano nowy budynek dla szkoły.
Pod koniec XIX wieku Nądnia należała do powiatu międzyrzeckiego i liczyła 65 domostw, w których mieszkało 428 mieszkańców. 365 z nich było katolikami, 63 wyznania ewangelickiego. Część domów należała do Kolei Marchijsko-Poznańskiej.
Po zachodniej stronie Nądni biegła nieczynna już linia kolejowa Zbąszyń – Babimost z pominięciem Zbąszynka. Jedynym jej śladem jest nasyp kolejowy (lokalnie nazywany besiąg) oraz zniszczone wiadukty nad traktami leśnymi.
Z okresu powstania wielkopolskiego istnieje bardzo zniszczony cmentarz, na którym pochowano 9 żołnierzy niemieckich, poległych w Nowej Wsi. W 1921 roku stacjonowała tu placówka 17 batalionu celnego.
W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa zielonogórskiego.
W 2011 Nądnia liczyła 811 mieszkańców. W 2012 roku we wsi nadano nazwy ulic, wybudowano sieć kanalizacyjną i zmodernizowano boisko sportowe.