Myślniew

Myślniew


 • Powiat:

 • Gmina: Kobyla Góra

 • Status: Uczestnik

 • Lider Grupy odnowy wsi: Paweł Hoja

 • Koordynator gminny: Grzegorz Kryjom

 • Dane kontaktowe:

  Urząd Gminy Kobyla Góra
  Plac Wiosny Ludów 1
  63-507 Kobyla Góra

  e-mail: grzegorzkryjom@op.pl
  tel.: (62) 73 78 112

Myślniew – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie ostrzeszowskim, w gminie Kobyla Góra.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa kaliskiego.

Położona trzy kilometry od wsi Kobyla Góra w kierunku Międzyborza. Wieś istniała już w XIII w., a jej nazwa wywodzi się od nazwiska Myśleń.

W Myślniewie znajduje się drewniany kościół, wzniesiony już w XIII wieku oraz dwór z zabytkowym parkiem, który zachował się do dziś (Obecnie służy jako dom pomocy społecznej). W kościele znajdują się trzy zabytkowe obrazy – jeden z nich pochodzi z XIII wieku i przedstawia scenę koronacji Matki Bożej, kolejny obraz przedstawia Matkę Bożą z dzieciątkiem. Ostatni obraz znajdujący się na ołtarzu położonym po prawej stronie od głównego ołtarza przedstawia św. Jana Nepomucena, który jest patronem tego kościoła. W wyposażeniu kościoła znajdowały się również drewniane organy działające dzięki napędzaniu powietrza siłą nóg. Organy te jednak zostały zastąpione nowymi, które zostały zakupione pod koniec 2009 r. Organy mechaniczne – zabytkowe – funkcjonowały poprawnie do końca.

W kościele raz została wykonana renowacja ogólna wielu elementów budynku. W roku 2009 została założona instalacja antywłamaniowa zapewniająca bezpieczeństwo oraz została wymieniona instalacja elektryczna wraz z nagłośnieniem. Przez wieki położona na pograniczu wieś była centrum niekontrolowanego ruchu granicznego.

Jesienią 2018 roku została wykonana wymiana poszycia dachu, który był wykonany z płyt eternitowych. Obecnie poszycie dachu jest wykonane z gontu modrzewiowego. Na przełomie 2018/2019 roku zostały wymienione okna kościoła.Aktualności z sołectwa:


Projekty


logo Samorząd Województwa Wielkopolskiego
 logo Krajowe stowarzyszenie sołtysów

Odwiedź nas na: facebook ikona

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi
61-714 Poznań
al. Niepodległości 34

tel: +48 (61) 626 65 00
fax: +48 (61) 626 65 01
odnowawsi@umww.pl

Copyright 2013 2020 by Wielkopolska Odnowa Wsi

Realizacja: Rabanet.pl