Marzenin-Kawęczyn

Marzenin – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie wrzesińskim, w gminie Września.
Wieś duchowna Marzenino, własność kapituły katedralnej gnieźnieńskiej, pod koniec XVI wieku leżała w powiecie gnieźnieńskim województwa kaliskiego. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa poznańskiego.
We wsi mieszka około 800 osób. W Marzenie działa Zespół Szkół im. Marii Konopnickiej (szkoła podstawowa i gimnazjum). We wsi znajduje się zabytkowy kościół parafialny św. Mikołaja z 1846–1848 oraz znajdujący się przy nim cmentarz parafialny z zabytkowymi nagrobkami. We wsi znajduje się także zabytkowa, czynna gorzelnia.
We wschodniej części wsi znajduje się przystanek kolejowy Marzenin. Wieś ma regularne połączenia PKS do Wrześni i Czerniejewa.
Kawęczyn – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie wrzesińskim, w gminie Września.
W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa poznańskiego.
Kawęczyn był niegdyś własnością Kokczyńskich, przeszedł w ręce niemieckie przed rokiem 1881, kiedy to należał do rodziny Albrechtów, która pod koniec XIX w. wybudowała dwór.
W 1939 roku Kawęczyn byt własnością Niemca, Juliusa Schultza. Majątek w 1926 roku liczył 251 hektarów.
W 2015 roku zabytkowy pałac, należący niegdyś do rodziny Albrechtów (w czasach PRL-u był tam PGR) został rozebrany na zlecenie właściciela terenu, przedsiębiorcy rolnego oraz radnego powiatu gnieźnieńskiego, Rajmunda Gąsiorka. Na tym terenie planuje stworzyć fermę kur.