Lubasz • Powiat: czarnkowsko-trzcianecki

 • Gmina: Lubasz

 • Status: Uczestnik

 • Lider Grupy odnowy wsi: Bogdan Han

 • Koordynator gminny: Grażyna Graj

 • Dane kontaktowe:

  Urząd Gminy w Lubaszu
  ul. Bolesława Chrobrego 37
  64-720 Lubasz

  email: grazyna.graj@lubasz.pl

  telefon: 67 25 56 012

Lubasz – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim, w gminie Lubasz. Częściami wsi Lubasz są: Bończa, Cegielnia, Sławienko i Zielonowo.

Wieś szlachecka położona była w 1580 roku w powiecie poznańskim województwa poznańskiego. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa pilskiego.

Miejscowość jest siedzibą gminy Lubasz. We wsi znajduje się późnobarokowy kościół parafialny oraz barokowy pałac z parkiem krajobrazowym, przebudowywany w późniejszych epokach. Od wschodu wieś ograniczają brzegi jeziora Lubaskiego. We wsi znajduje jezioro o 1. klasie czystości, ośrodek wypoczynkowy z polem biwakowym oraz domki letniskowe, przedszkole, jedna szkoła podstawowa, dwa gimnazja (w tym jedno niepubliczne) oraz zespół szkół ponadgimnazjalnych Edukacja Lubasz.

Na terenie wsi czynna jest hala sportowa ze ścianą wspinaczkową i siłownią. Na terenie ośrodka wypoczynkowego znajduje się zespół boisk Orlik a na ulicy Szkolnej boisko wielofunkcyjne z gumową nawierzchnią. W Lubaszu działa klub sportowy Radwan Lubasz. Piłkarze obecnie grają w V lidze (klasa okręgowa). Stadion Radwanu posiada plastikowe krzesełka i jest oświetlony.

Lubasz podzielony jest na kilka osiedli – Osiedle Górczyn, Osiedle Gorajskie oraz Osiedle Glinki. W centrum wsi swoje oddziały mają dwa banki. Przez Lubasz biegnie czynna dla ruchu towarowego linia kolejowa Wągrowiec ↔ Bzowo Goraj. Lubasz posiada kolejowy przystanek osobowy i ładownie.

Podanie o zaklętym zamku w Lubaszu opisał Lucjan Siemieński.


Związek Województw Rzeczpospolitej Polskiej
Wielkopolski Zarząd Geodezji, Kartografii i Administrowania Mieniem w Poznaniu
Wielkopolskie Wici
Program Operacyjny Zrównoważony Rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich na lata 2007-2013
Orlik 2012
Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów

Odwiedź nas na: facebook ikona

Copyright 2013 2018 by Wielkopolska Odnowa Wsi

Realizacja: Rabanet.pl