Ławki • Powiat: gnieźnieński

 • Gmina: Trzemeszno

 • Status: Uczestnik

 • Lider Grupy odnowy wsi: Karol Diupero

 • Koordynator gminny: Edyta Kubiak

 • Dane kontaktowe:

  Urząd Miejski Trzemeszna
  ul. Gen.H. Dąbrowskiego 2
  62-240 Trzemeszno

  e-Mail: sekretarz@trzemeszno.pl
  telefon: 667080826

Sołectwo Ławki jest niewielkim sołectwem położonym w północnej części gminy Trzemeszno.

W jego skład obok Ławek wchodzą Powiadacze – osada składająca się z pojedynczych zabudowań oraz Ignalin. Jest to wieś o zwartej zabudowie, w której przeważają domy jednorodzinne. Obejścia są czyste i zadbane.

We wsi spotkać można kilka domów typowych dla niemieckiej architektury wiejskiej z XIX w., m.in. świetlica wiejska, budynek starej szkoły zbudowanej z muru pruskiego, szalety z tego okresu, stara kuźnia oraz wyróżniający się dom z werandą i drewnianym szczytem. W centrum znajduje się krzyż, przy którym według tradycji mieszkańców odprawiane są coroczne nabożeństwa majowe. W Ławkach znajduje się również cmentarz niemiecki oraz stanica myśliwska.

Ławki składają się z trzech dróg, ulic częściowo brukowanych, pomiędzy którymi znajduje się duży staw (obecnie brak w nim wody) oraz prawie 100-letnia remiza strażacka, która jako ciekawostkę na wyposażeniu posiada drewniany konny wóz bojowy oraz przyczepę strażacką z czasów II wojny światowej. Sołectwo otoczone jest lasami bogatymi w grzyby i owoce leśne. Zamieszkuje je również wiele gatunków zwierząt. Na terenie wsi istnieje aleja lipowa z pomnikiem przyrody w postaci okazalej lipy. Na obszarze wsi znajduje się kilka gospodarstw, które zajmują się uprawą roli.

W miejscowości najbardziej kultywuje się pamięć urodzonego w 1813 r. w Ławkach Hipolita Cegielskiego – przemysłowca, działacza patriotycznego – jednego z czołowych postaci Wielkopolski XIX w., założyciela, noszącego jego imię, Zakładów Przemysłu Metalowego w Poznaniu. W miejscowości znajdują się tablice informacyjne i pamiątkowe w miejscu urodzenia Hipolita Cegielskiego, jego imię nosi również świetlica wiejska w Ławkach.

Mieszkańcy posiadają bardzo dużą wiedzę historyczną na temat swojego regionu, która gromadzona była przez nich i przekazywana kolejnym pokoleniom.

Mieszkańcy są dobrze zorganizowani, odczuwalne jest, że mogą liczyć na wzajemną pomoc i wsparcie. We wsi aktywnie działa już ponad 50 lat KGW oraz OSP. Miejscem spotkań mieszkańców jest wyremontowana świetlica wiejska (możliwość gry w tenisa stołowego) oraz niekompletne boisko piłkarskie i boisko do siatkówki plażowej. W świetlicy odbywają się cyklicznie uroczystości: dzień dziecka, jasełka, bale karnawałowe dla dzieci, dzień babci i dziadka, dzień ojca i matki, Marcinki, Gęsinka, Świętojanki.

Duże znaczenie w życiu sołectwa ma praca społeczna mieszkańców oraz bardzo dobra współpraca z lokalnym przedsiębiorcą, która owocuje licznymi inicjatywami podejmowanymi przez obie strony na rzecz sołectwa.


Związek Województw Rzeczpospolitej Polskiej
Wielkopolski Zarząd Geodezji, Kartografii i Administrowania Mieniem w Poznaniu
Wielkopolskie Wici
Program Operacyjny Zrównoważony Rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich na lata 2007-2013
Orlik 2012
Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów

Odwiedź nas na: facebook ikona

Copyright 2013 2018 by Wielkopolska Odnowa Wsi

Realizacja: Rabanet.pl