Grabowo

Grabowo


 • Powiat:

 • Gmina: Trzemeszno

 • Status: Uczestnik

 • Lider Grupy odnowy wsi: Andrzej Winkler

 • Koordynator gminny: Edyta Kubiak

 • Dane kontaktowe:

  Urząd Miejski Trzemeszna
  ul. Gen.H. Dąbrowskiego 2
  62-240 Trzemeszno

  e-Mail: sekretarz@trzemeszno.pl
  telefon: 667080826

Sołectwo Grabowo, położone w północnej części gminy Trzemeszno, składa się ze wsi sołeckiej Grabowo i osady leśnej Kurze Grzędy. Jest to najmniejsze sołectwo gminy Trzemeszno, liczące łącznie 80 mieszkańców.

Najstarsza wiadomość o tej wsi pochodzi z 1433 r.

Większość mieszkańców sołectwa Grabowo utrzymuje się z pracy w rolnictwie. Gleby w całym sołectwie są bardzo niskiej klasy, dlatego głównie uprawiane jest zboże, a w bardzo małym stopniu rośliny okopowe
i pastewne.

Cechą wyróżniającą Grabowo jest piękny krajobraz i czyste środowisko. Sołectwo Grabowo jest położone w enklawie leśnej na szlaku turystycznym do ośrodka wypoczynkowego w Gołąbkach. Znajduje się tu wiele gatunków zwierząt, a lasy obfitują w owoce leśne i grzyby. Są tutaj także dwa stawy rybne.

We wsi Grabowo znajdują się zabytki sakralne: pozostałości po cmentarzu, Krzyż na końcu wsi oraz Figura Matki Bożej wybudowana w 1939 roku przez mieszkańców Grabowa, przy której odbywają się głównie nabożeństwa majowe.

Miejscem publicznych spotkań jest świetlica wiejska. Tutaj odbywają się głównie spotkania Rad Sołeckich oraz działającego Koła Gospodyń Wiejskich. W świetlicy organizowane są różnego rodzaju uroczystości np. imprezy weselne, jubileusze, pokazy garmażeryjne, szkolenia dla rolników, dzień dziecka, dzień kobiet itp.

 Aktualności z sołectwa:


Projekty


logo Samorząd Województwa Wielkopolskiego
 logo Krajowe stowarzyszenie sołtysów

Odwiedź nas na: facebook ikona

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi
61-714 Poznań
al. Niepodległości 34

tel: +48 (61) 626 65 00
fax: +48 (61) 626 65 01
odnowawsi@umww.pl

Copyright 2013 2020 by Wielkopolska Odnowa Wsi

Realizacja: Rabanet.pl