Grabowo • Powiat: gnieźnieński

 • Gmina: Trzemeszno

 • Status: Uczestnik

 • Lider Grupy odnowy wsi: Andrzej Winkler

 • Koordynator gminny: Edyta Kubiak

 • Dane kontaktowe:

  Urząd Miejski Trzemeszna
  ul. Gen.H. Dąbrowskiego 2
  62-240 Trzemeszno

  e-Mail: sekretarz@trzemeszno.pl
  telefon: 667080826

Sołectwo Grabowo, położone w północnej części gminy Trzemeszno, składa się ze wsi sołeckiej Grabowo i osady leśnej Kurze Grzędy. Jest to najmniejsze sołectwo gminy Trzemeszno, liczące łącznie 80 mieszkańców.

Najstarsza wiadomość o tej wsi pochodzi z 1433 r.

Większość mieszkańców sołectwa Grabowo utrzymuje się z pracy w rolnictwie. Gleby w całym sołectwie są bardzo niskiej klasy, dlatego głównie uprawiane jest zboże, a w bardzo małym stopniu rośliny okopowe
i pastewne.

Cechą wyróżniającą Grabowo jest piękny krajobraz i czyste środowisko. Sołectwo Grabowo jest położone w enklawie leśnej na szlaku turystycznym do ośrodka wypoczynkowego w Gołąbkach. Znajduje się tu wiele gatunków zwierząt, a lasy obfitują w owoce leśne i grzyby. Są tutaj także dwa stawy rybne.

We wsi Grabowo znajdują się zabytki sakralne: pozostałości po cmentarzu, Krzyż na końcu wsi oraz Figura Matki Bożej wybudowana w 1939 roku przez mieszkańców Grabowa, przy której odbywają się głównie nabożeństwa majowe.

Miejscem publicznych spotkań jest świetlica wiejska. Tutaj odbywają się głównie spotkania Rad Sołeckich oraz działającego Koła Gospodyń Wiejskich. W świetlicy organizowane są różnego rodzaju uroczystości np. imprezy weselne, jubileusze, pokazy garmażeryjne, szkolenia dla rolników, dzień dziecka, dzień kobiet itp.

 


Związek Województw Rzeczpospolitej Polskiej
Wielkopolski Zarząd Geodezji, Kartografii i Administrowania Mieniem w Poznaniu
Wielkopolskie Wici
Program Operacyjny Zrównoważony Rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich na lata 2007-2013
Orlik 2012
Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów

Odwiedź nas na: facebook ikona

Copyright 2013 2018 by Wielkopolska Odnowa Wsi

Realizacja: Rabanet.pl