Dusina
Charakterystyka sołectwa
Dusina – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie gostyńskim, w gminie Gostyń.
W XI wieku w miejscowości usytuowany był jeden z pierwszych w okolicy grodów stożkowych. Od początku swojego istnienia była wsią rycerską należącą do lokalnej polskiej szlachty. Od połowy XV wieku wieś należała do Macieja Borka z Osiecznej, a następnie do rodziny Gostyńskich jego potomków. W 1595 została zakupiona przez Stanisława Radzewskiego. W 1581 w okresie Rzeczypospolitej Obojga Narodów wieś Dusina położona była w powiecie kościańskim województwa poznańskiego.
Około 1810 majątek zostaje nabyty przez rodzinę Kurnatowskich herbu Łodzia. W 1865 Jan Nepomucen Kurnatowski wybudował według projektu polskiego architekta Stanisława Hebanowskigo dwór nawiązujący w swojej formie do renesansu włoskiego. Pod koniec XIX wieku jako wieś, dominium oraz folwark leżące w powiecie śremskim miejscowość odnotował Słownik geograficzny Królestwa Polskiego. W 1881 wieś liczyła 20 domów, w których mieszkało 167 mieszkańców w tym 6 ewangelików oraz 161 katolików. Słownik odnotowuje również 65 analfabetów. Całe dominium liczyło 3404 morg rozległości i dzieliło się na dwie części: wieś oraz folwark Pożegowo liczący 21 domów zamieszkanych przez 281 mieszkańców w tym 15 ewangelików oraz 266 katolików. Słownik wymienia w nim również 72 analfabetów. Właścicielem pod koniec XIX wieku był Nepomucen Kurnatowski.
W 1909 stanowiła własność Feliksa Kurnatowskiego i położona była w powiecie gostyńskim rejencji poznańskiej w Wielkim Księstwie Poznańskim. W 1927 w okresie międzywojennym majątek stał się własnością Jana Kurnatowskiego.
W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa leszczyńskiego.