Białobłoty • Powiat: pleszewski

 • Gmina: Gizałki

 • Status: Uczestnik

 • Lider Grupy odnowy wsi: Kazimierz Woźniak

 • Koordynator gminny: Łukasz Osman

 • Dane kontaktowe:

  Urząd Gminy Gizałki
  ul. Kaliska 28, 63-308 Gizałki

  email:przetargi@gizalki.pl
  tel. (62) 74 11 517 wew. 113

Białobłoty (dawniej: Holendry Białobłoty) – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie pleszewskim, w gminie Gizałki, położona ok. 40 km na północ od Ostrowa Wielkopolskiego, przy drodze wojewódzkiej nr 443 Jarocin – Konin.

Wieś została założona przez starostę Franciszka Stadnickiego 5 maja 1787. Była to kolonizacja olęderska, głównie niemiecka. Koloniści otrzymali ziemię na terenach leśnych (do karczowania) i bagiennych (do osuszania). Nazwa wsi pochodzi zresztą od jasnych piasków, które występują w tym rejonie, a po deszczu tworzą rodzaj białawego błota.

Od września 1944 do stycznia 1945, na zachód od wsi, prowadziły działalność zrzucone na tyły frontu polsko-radzieckie grupy zwiadowcze po dowództwem Owidiusza Gorczakowa, Sergiusza Iljaszewicza i Mikołaja Kozubowskiego. Współpracowały one z lokalną polską ludnością. W maju 1987 odsłonięto przed szkołą w Białobłotach pomnik w formie głazu pamiątkowego, upamiętniający te wydarzenia.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa kaliskiego. We wsi zachowały się pozostałości zrujnowanego cmentarza ewangelickiego.


Związek Województw Rzeczpospolitej Polskiej
Wielkopolski Zarząd Geodezji, Kartografii i Administrowania Mieniem w Poznaniu
Wielkopolskie Wici
Program Operacyjny Zrównoważony Rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich na lata 2007-2013
Orlik 2012
Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów

Odwiedź nas na: facebook ikona

Copyright 2013 2018 by Wielkopolska Odnowa Wsi

Realizacja: Rabanet.pl