„Kipa” laureatem I miejsca w Polsce!


Wejście do lodowni będącej częścią projektu. Aktualności , Konkursy

28 kwietnia w Lublińcu (województwo śląskie) nastąpiło rozstrzygnięcie V edycji ogólnopolskiego konkursu „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa” organizowanego przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów. W edycji ogólnopolskiej, udział biorą projekty wyłonione na etapie wojewódzkim. Tego roku, województwo wielkopolskie reprezentowane było przez sołectwo Łagiewniki Kościelne z gminy Kiszkowo. Sołectwo zaprezentowało projekt pn. Odtwarzamy „Kipę” – lodową wyspę na stawie w Łagiewnikach Kościelnych.

Przedsięwzięcie to znacząco wyróżniało się ze względu na swą oryginalność, gdyż „Kipa” to nie tylko obiekt dopracowany pod względem estetycznym. Jest to również wspaniałe miejsce spotkań integracyjnych służące również celom edukacyjnym. Wewnątrz lodowni utworzono małą izbę tradycji ze sprzętami domowymi z poprzedniej epoki podarowanymi przez mieszkańców wsi. Ponadto wokół zrewitalizowanego stawu poprowadzono ścieżkę edukacyjną, wzdłuż której umieszczono stare maszyny rolnicze.

Lodownia od lat popadała w ruinę, a za sprawą ogromu pracy, jaki w przedsięwzięcie włożyli mieszkańcy Łagiewnik Kościelnych obiekt zyskał drugie życie i stał się wizytówką nie tylko sołectwa, ale także gminy Kiszkowo. Szczęśliwie, wysiłki mieszkańców sołectwa zostały docenione ponownie, a „Kipa” zdobyła I miejsce na etapie ogólnopolskim!

Serdecznie gratulujemy laureatowi oraz doceniamy wkład sołectwa Łagiewniki Kościelne w promocję województwa wielkopolskiego.


kwiecień, 2022

Podobne artykuły


logo Samorząd Województwa Wielkopolskiego
 logo Krajowe stowarzyszenie sołtysów

Odwiedź nas na: facebook ikona

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi
61-714 Poznań
al. Niepodległości 34

tel: +48 (61) 626 65 00
fax: +48 (61) 626 65 01
odnowawsi@umww.pl

Copyright 2013 2020 by Wielkopolska Odnowa Wsi

Realizacja: Rabanet.pl