Miasteczko Krajeńskie
Charakterystyka sołectwa
Miasteczko Krajeńskie (alt. Miasteczko Kraińskie, niem. Friedheim) – dawne miasto, obecnie wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie pilskim, w gminie Miasteczko Krajeńskie.
Miasteczko Krajeńskie uzyskało lokację miejską przed 1457 rokiem, zdegradowane w 1972 roku. Prywatne miasto szlacheckie Miasteczko, własność wojewody płockiego Piotra Potulickiego, około 1580 roku leżało w powiecie nakielskim województwa kaliskiego. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa pilskiego.
Miasteczko Krajeńskie położone jest na południowy wschód od Piły. W XIV wieku uzyskało prawa miejskie, jednak utraciło je w 1 stycznia 1973, zostając włączone do gminy Białośliwie. Od 1 stycznia 1992 roku Miasteczko Krajeńskie jest siedzibą gminy.
Na miejscowym cmentarzu znajduje się grób bohatera narodowego – Michała Drzymały. W Miasteczku Krajeńskim znajduje się neogotycki kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z 1899 r. Tutejsza parafia była ostatnią placówką wikariuszowską prymasa Polski kardynała Józefa Glempa.