Michorzewo
Charakterystyka sołectwa
Michorzewo – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie nowotomyskim, w gminie Kuślin.
W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa poznańskiego.
Nazwa wsi ma wywodzić się od Michora – benedyktyna z Lubinia. Pierwotnie było to Michorzewo Mokre w odróżnieniu od Michorzewa Suchego – obecnego Michorzewka. Dzisiejsza nazwa obowiązuje od 1890 roku.
Pierwsza wzmianka o tej wsi pochodzi z 1399. Dwa lata później wieś weszła w skład dóbr opalenickich. Z 1431 roku pochodzi informacja o tutejszej parafii. Od drugiej połowy XVIII wieku do II wojny światowej Michorzewo należało do rodziny Sczanieckich i było jedyną etnicznie polską wsią w okolicy.
W okresie Wielkiego Księstwa Poznańskiego (1815-1848) Michorzewo należało do wsi większych w ówczesnym powiecie bukowskim, który dzielił się na cztery okręgi (bukowski, grodziski, lutomyślski oraz lwowkowski). Michorzewo należało do okręgu bukowskiego i było siedzibą majętności o tej samej nazwie, której właścicielami była rodzina Sczanieckich. Według spisu urzędowego z 1837 roku wieś liczyła 366 mieszkańców i 35 dymów (domostw).
W Michorzewie urodził się Kazimierz Filip Wize (1873–1953), syn administratora tutejszego majątku, biolog, lekarz psychiatra i filozof.