Siedlec
Charakterystyka sołectwa
Siedlec – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie gostyńskim, w gminie Pępowo. Położona o 3 km na północny zachód od Pępowa. Integralnymi częściami wsi Siedlec są : Elęcin, Leśniczówka i Resztówka.
Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1310 roku. w XV i XVI wieku wieś należała do rodziny Siedleckich, a później do Konarzewskich.
Wieś szlachecka Siedliec położona była w 1580 roku w powiecie kościańskim województwa poznańskiego.
W okresie Wielkiego Księstwa Poznańskiego (1815-1848) miejscowość wzmiankowana jako Siedlec należała do wsi większych w ówczesnym pruskim powiecie Kröben (krobskim) w rejencji poznańskiej. Siedlec należał do okręgu krobskiego tego powiatu i stanowił część majątku Chocieszewice, którego właścicielem był wówczas (1846) Teodor Mycielski. Według spisu urzędowego z 1837 roku wieś liczyła 322 mieszkańców, którzy zamieszkiwali 39 dymów (domostw).
Folwark znajdujący się we wschodniej części Siedlca został w 1935 częściowo rozparcelowany. Budynki, które przetrwały pochodzą z XIX wieku i znajdują się przy drodze prowadzącej z Pępowa. We wsi znajduje się również budynek szkoły zbudowany w 1827 roku. Uczęszczały do niej dzieci z pobliskich wiosek. W roku 2007 szkoła (filia szkoły podstawowej w Pępowie) została zlikwidowana.
W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa leszczyńskiego.