Radgoszcz

Radgoszcz – średniej wielkości wieś sołecka w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie międzychodzkim, w gminie Międzychód, na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich 160 oraz 198, 5 km na północ od Międzychodu.
W 1976 r. w skład sołectwa wchodziła osada Kuźniak. Obecnie sołectwo jednowioskowe.
Radgoszcz jest największą wsią w gminie Międzychód, położoną w Puszczy Noteckiej. Wioska leży nad jez. Radgoskim, płytkim, liczącym około 46-48 ha jeziorem morenowym, stanowiącym główny walor turystyczny miejscowości. Współczesna wieś położona jest na wzniesieniach o wys. 54–56 m, stąd – zwłaszcza z południowego krańca wsi rozciąga się rozległy widok na dolinę Warty i Międzychód.
Badania archeologiczne prowadzone w obrębie wsi wskazują na obecność osadnictwa w wieku X i XI w.
Pierwsze wzmianki w źródłach pisanych o Radgoszczy pochodzą z roku 1378. Początkowo wieś była własnością klasztorną ojców cystersów w Ząbrsku (obecnie Zemsko), następnie stanowiła własność szlachecką.
W okresie Wielkiego Księstwa Poznańskiego (1815-1848) miejscowość wzmiankowana jako Radogość należała do wsi większych w ówczesnym pruskim powiecie Międzyrzecz w rejencji poznańskiej. Radogość należał do okręgu międzychodzkiego tego powiatu i stanowił część majątku Prusim, którego właścicielem był wówczas Reich. Według spisu urzędowego z 1837 roku wieś liczyła 274 mieszkańców, którzy zamieszkiwali 33 dymy (domostwa).
W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie gorzowskim.