Mieczewo • Powiat: poznański

 • Gmina: Mosina

 • Status: Uczestnik

 • Lider Grupy odnowy wsi: Krzysztof Rogaliński

 • Koordynator gminny: Katarzyna Lewandowska

 • Dane kontaktowe:

  Urząd Miejski w Mosinie
  Plac 20 Października 1, 62-050 Mosina

  email: euro@mosina.pl
  tel. (61) 81 09 537

Mieczewo – wieś w Polsce, położona w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim, w gminie Mosina.

Mieczewo jest starą osadą. W średniowieczu należało do rodu Łodziów z Gostynia. W 1294 dla Mieczewa i innych wsi należących do Mirosława Przedpełkowica (Jabłonowo, Jaszkowo, Góra, Bnin, Dąbiec, Rogalin, Krzesiny, Luboniec itd.) wydano przywilej przeniesienia na prawo niemieckie. Już przed końcem XIV w. Mieczewo było siedzibą parafii. Według informacji z 1510, należały do niej Dobiertki, Góra, Czołowo i nieistniejące już Ożyczewo. W 1614 włączono ją do parafii bnińskiej. W 1639 rozebrano kościół w Mieczewie, gdyż groził zawaleniem.

Mieczewo należy do osad folwarcznych, a jego obecna zabudowa powstała w XIX i XX w. Według danych statystycznych, pod koniec XIX w. wieś składała się z 38 gospodarstw, a liczba mieszkańców wynosiła 455 osób. W drugiej połowie XIX w. co najmniej 30 osób pochodzących z tej wsi wyemigrowało do Ameryki, do stanu Michigan.

2 września 1939 koło wsi spadł zestrzelony przez ppor. Włodzimierza Gedymina hitlerowski samolot Dornier Do 17. Gedymin startował z Kobylepola, gdzie funkcjonowało polowe lądowisko 3. poznańskiego dywizjonu myśliwskiego (elementu Armii Poznań) dysponujące samolotami PZL P.11c.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa poznańskiego.

Wieś liczyła w 2016 roku 563 mieszkańców[1]. Ze względu na ciekawe krajobrazowo położenie (między Kórnikiem a Rogalinem) stanowi dla mieszkańców Poznania atrakcyjne miejsce rekreacji. We wsi jest klub jeździecki oraz wiedzie przez nią szlak turystyczny pieszo-rowerowy.

Urodził się tu Franciszek Adamczyk – podoficer Wojska Polskiego II RP, starszy sierżant pilot, strzelec samolotowy, zginął w wypadku lotniczym.


Związek Województw Rzeczpospolitej Polskiej
Wielkopolski Zarząd Geodezji, Kartografii i Administrowania Mieniem w Poznaniu
Wielkopolskie Wici
Program Operacyjny Zrównoważony Rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich na lata 2007-2013
Orlik 2012
Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów

Odwiedź nas na: facebook ikona

Copyright 2013 2018 by Wielkopolska Odnowa Wsi

Realizacja: Rabanet.pl