Miaty • Powiat: gnieźnieński

 • Gmina: Trzemeszno

 • Status: Uczestnik

 • Lider Grupy odnowy wsi: Jadwiga Przybysz

 • Koordynator gminny: Edyta Kubiak

 • Dane kontaktowe:

  Urząd Miejski Trzemeszna
  ul. Gen.H. Dąbrowskiego 2
  62-240 Trzemeszno

  e-Mail: sekretarz@trzemeszno.pl
  telefon: 667080826

Sołectwo Miaty składa się z trzech miejscowości: wsi sołeckiej Miaty oraz osad Święte i Brzozówiec.

Miaty to typowa miejscowość zabudowana w układzie ulicowym, w której znajduje się kilka bloków byłego PGR, gospodarstwo rolne na bazie PGR, świetlica (po byłym przedszkolu) i sklep.

W Świętym znajduje się komunalne składowisko odpadów oraz jezioro zwane „Piekiełkiem”, z którym związana jest tutejsza legenda.

Brzozówiec natomiast położony jest w bardzo malowniczej okolicy, poprzecinanej dolinkami i strumykami oraz licznymi łąkami.

Sołectwo Miaty nie posiada wielu atrakcji turystycznych mogących przyciągnąć turystów. Jednakże środowisko przyrodnicze posiada ciekawe miejsca i malownicze lasy w pobliżu wsi. Obszary leśne są jednocześnie terenami łowieckimi, gdzie odbywają się polowania.

Na terenie sołectwa występuje kilka zabytków. W Brzozówcu można wymienić m.in. Zespół Dworski murowany z końca XIX w. oraz zabytkową Figurę Jezusa Chrystusa. W Miatach również znajduje się Zespół Dworski datowany na początek XIX w. oraz figura ku czci Matki Boskiej.

Głównym obiektem infrastruktury społecznej jest budynek świetlicy wiejskiej. Pełni on funkcję lokalnego ośrodka kultury – odbywają się tu zarówno zebrania wiejskie, spotkania lokalnej społeczności poświęcone jej bieżącym problemom, wydarzenia kulturalne, jak i przyjęcia weselne i komunijne, a także zabawy taneczne. Organizowane są tutaj również półkolonie dla dzieci.

Na poziomie wsi funkcjonuje Rada Sołecka oraz Grupa Odnowy Wsi. Motorem wsi jest Koło Gospodyń Wiejskich, które wykazuje się znaczną aktywnością w różnych dziedzinach życia kulturowego. Biorą one również udział w wielu szkoleniach i warsztatach.

 

 


Związek Województw Rzeczpospolitej Polskiej
Wielkopolski Zarząd Geodezji, Kartografii i Administrowania Mieniem w Poznaniu
Wielkopolskie Wici
Program Operacyjny Zrównoważony Rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich na lata 2007-2013
Orlik 2012
Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów

Odwiedź nas na: facebook ikona

Copyright 2013 2018 by Wielkopolska Odnowa Wsi

Realizacja: Rabanet.pl