Kuny • Powiat: turecki

 • Gmina: Władysławów

 • Status: Uczestnik

 • Lider Grupy odnowy wsi:

 • Koordynator gminny: Tomasz Zydorkiewicz

 • Dane kontaktowe:

  Urząd Gminy Władysławów
  Ul. Rynek 43
  62-710 Władysławów

  e-Mail: promocja@wladyslawow.pl
  telefon: 63 28 04 647

Kuny – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie tureckim, w gminie Władysławów.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa konińskiego.

W miejscowości funkcjonuje szkoła podstawowa, do której uczęszcza młodzież z okolicznych miejscowości. Znajduje tu się także kościół parafialny pw. św. Józefa Robotnika. Na terenie Kun wybudowano w ostatnich latach nową remizę strażacką, cmentarz, market ABC oraz dzwonnicę i plebanię.

Z historią Kun związana jest osoba Alfreda Delonga – oficera WP, który zginął w kampanii wrześniowej w 1939 r. Był wiejskim animatorem i działaczem. W okresie okupacji na terenie Kun i Piorunowa ukrywał się i pracował, pod przybranym nazwiskiem, ks. biskup Jan Zaręba. W czasie największego terroru i prześladowań wraz z mieszkańcami Kun ślubował, że jeśli ocaleją, wybudują w Kunach kościół pod wezwaniem św. Józefa Robotnika. Obietnicy dotrzymano i w 1982 r. ks. biskup Jan Zaręba wmurował kamień węgielny pod budowę tutejszego kościoła.

Niegdyś na terenie wsi funkcjonowała betoniarnia. Wypalano tu także cegły w piecach polowych, co jest unikatem w tej dziedzinie na tym obszarze Wielkopolski.

W 2006 r. do użytku oddano odcinek autostrady do Poznania, której budowę rozpoczęto na terenach pobliskich. Podczas wykopalisk z nią związanych znaleziono wiele przedmiotów, świadczących o przeszłości osadnictwa na tych terenach.

W pobliżu miejscowości znajduje się Miejsce Obsługi Podróżnych (MOP Kuny) dla jadących Autostradą A2 w kierunku Poznania.


Związek Województw Rzeczpospolitej Polskiej
Wielkopolski Zarząd Geodezji, Kartografii i Administrowania Mieniem w Poznaniu
Wielkopolskie Wici
Program Operacyjny Zrównoważony Rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich na lata 2007-2013
Orlik 2012
Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów

Odwiedź nas na: facebook ikona

Copyright 2013 2018 by Wielkopolska Odnowa Wsi

Realizacja: Rabanet.pl