Kościelna Wieś I

Kościelna Wieś I


 • Powiat:

 • Gmina: Gołuchów

 • Status: Uczestnik

 • Lider Grupy odnowy wsi: Tomasz Pawlak

 • Koordynator gminny: Łukasz Grześkiewicz

 • Dane kontaktowe:

  Urząd Gminy w Gołuchowie
  ul. Lipowa 1, 63-322 Gołuchów

  email: ngo@goluchow.pl
  tel. (62) 76 17 017

Kościelna Wieś – wieś w województwie wielkopolskim, w powiecie pleszewskim, w gminie Gołuchów.

Kościelna Wieś leży na zachód od Kalisza, przy drodze krajowej nr 12; na południe od Kościelnej Wsi leży kolonia Kościelna Wieś.

Wieś duchowna Kościół, własność prepozytury benedyktynów w Kościele pod koniec XVI wieku leżała w powiecie kaliskim województwa kaliskiego. W latach 1945–1975 Kościelna Wieś położona była w powiecie kaliskim, w latach 1975–1998 w województwie kaliskim.

Z jej przeszłości nie zachowało się zbyt wiele przekazów lub innych śladów. Pierwsi mieszkańcy pojawili się na tych terenach co najmniej pod koniec XII wieku. W tym czasie miejsce to upodobali sobie norbertanie – bardzo prężnie działający podówczas bracia zakonni. Premonstratensi (bo tak również nazywano tych mnichów) założyli tu pierwszy kaliski klasztor – najprawdopodobniej podwójny: męski oraz żeński.

Jeszcze w XII stuleciu norbertanie opuścili Kościelną Wieś, a na ich miejsce przybyli benedyktyni. Ci zagościli tu na dłużej – aż do zamknięcia klasztoru w 1797. Dziś praktycznie nie ma śladów obecności mnichów w Kościelnej Wsi, a pozostałości klasztoru rozebrano ostatecznie niespełna 20 lat temu.

W 1706 na polach między Kościelną Wsią, Dobrzecem Wielkim i Warszówką rozegrała się bitwa pod Kaliszem.Aktualności z sołectwa:


Projekty


logo Samorząd Województwa Wielkopolskiego
 logo Krajowe stowarzyszenie sołtysów

Odwiedź nas na: facebook ikona

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi
61-714 Poznań
al. Niepodległości 34

tel: +48 (61) 626 65 00
fax: +48 (61) 626 65 01
odnowawsi@umww.pl

Copyright 2013 2020 by Wielkopolska Odnowa Wsi

Realizacja: Rabanet.pl